Bilim Tarihi Enstitüsü

McGill İslam Araştırmaları Enstitüsü’nden Prof. Dr. Jamil Ragep Enstitümüzü Ziyaret Etti

06.06.2024

      Uluslararası Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Akademi Ödülü sahibi ve Nazariyat İslâm Felsefe ve Bilim Tarihi Araştırmaları Dergisi editörlerinden Prof. Dr. F. Jamel Ragep ve eşi Dr. Sally Ragep enstitümüz öğretim görevlileri ile ulusal ve uluslararası bilim tarihi çalışmalarını değerlendirmek üzere bir araya geldi. 

      Ragep, yirmi beş yıl önce McGill Üniversitesi İslam Araştırmaları Enstitüsü ve Max Planck Bilim Tarihi Enstitüsü iş birliği ile Islamic Scientific Manuscript Initiative (ISMI) başlıklı bir projeyi başlatmıştı. Günümüzde bu proje Max Planck desteğiyle enstitümüz tarafından yürütülmektedir. Üç gün boyunca Prof. Dr. Ragep ve Dr. Sally Ragep, proje ekibinin enstitümüzdeki mensupları enstitü direktörümüz Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Elmin Aliyev, Dr. Mehmet Arıkan ve araştırma görevlilerimiz Beyzanur Topçuoğlu, Enes Güllü ve Esra Nur Osta ile toplantılar yaptı.

   Bu toplantılarda İslam Medeniyetinde matematik bilimlere dair birinci kaynaklar olan dünya kütüphanelerindeki yazma eserleri ve bu eserlerden elde edilecek her bilgiyi mega datada toplama amacı taşıyan projenin entelektüel, teknik, bürokratik yol haritasına dair eleştiriler, teklifler, talepler dile getirildi.